KOCHAM CIASTECZKA, ale dbam też o Twoje bezpieczeństwo. Więcej o ochronie danych przeczytasz TUTAJ. Klikając Akceptuj, wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek w celu usprawnienia korzystania z witryny.

Podcastowy Kalendarz Adwentowy 2023

Podcastowy Kalendarz Adwentowy 2023

W tym roku wymyśliłam coś nietypowego – spędźcie ze mną grudzień słuchając codziennie opowieści o świątecznym jedzeniu. Będziemy odliczać podcastami aż do 24 grudnia, to jest Podcastowy Kalendarz Adwentowy.

Smakołyki

Uwielbiam grudzień, to zdecydowanie mój ulubiony miesiąc w roku. Tracę rozum na widok świątecznych dekoracji, kolekcjonuję odwiedzone jarmarki świąteczne, a moje mieszkanie pachnie piernikiem. Postanowiłam się moją radością z tego okresu podzielić z Wami i stworzyć Podcastowy Kalendarz Adwentowy 2023.

O co chodzi? Codziennie, od 1 do 24 grudnia będzie ukazywał się nowy odcinek podcastu. Będą to opowieści o świątecznym jedzeniu i zwyczajach z nim związanych. A czasami po prostu coś, co gdzieś usłyszałam, zobaczyłam przeczytałam i o czym chcę Wam opowiedzieć.

Każdy odcinek będzie trwał maksymalnie 10 minut – oprócz dwóch. Po pierwsze, Prezentownika otwierającego kalendarz 1 grudnia, po drugie specjalnego odcinak świątecznego, który planuję opublikować w Wigilię.

Odcinki pojawiają się codziennie o 20. To oznacza, że możecie słuchać ich wieczorem, ale i rano, dokładnie tak, jak lubicie najbardziej. Mam nadzieję, że mój podcast będzie towarzyszył Wam przez cały grudzień! Poniżej znajdziecie codziennie aktualizowany spis wszystkich odcinków z kalendarza. Przed Wami Podcastowy Kalendarz Adwentowy!

Dzień 1 – Prezentownik 2023 – pomysły na prezenty dla foodie

Czas wybrać prezenty bożonarodzeniowe! W tym roku pobiłam swój własny rekord – jest tu aż 70 propozycji na podarki mniej lub bardziej związane z jedzeniem. Do tego niektóre marki przygotowały kody zniżkowe specjalnie dla Was. Wszystkie informacje znajdziecie w podcaście oraz w poniższym wpisie na blogu.

Dzień drugi – Jak powstały kalendarze adwentowe?

Jak powstały kalendarze adwentowe? I kiedy zaczęto produkować pierwsze tego typu kalendarze z czekoladkami? Czy kalendarze napędzają konsumpcjonizm?

Dzień trzeci – Skąd ogórek na choince?

Dlaczego niektórzy wieszają szklanego ogórka na choince? Czy to niemiecka tradycja? Jaka nagroda czeka na tego, kto jako pierwszy wypatrzy zieloną ozdobę?

Dzień czwarty – Dlaczego Japończycy jedzą KFC na święta?

Dlaczego kurczaki KFC są tak popularne w Japonii w okresie świątecznym? Co zawiera świąteczny kubełek? I czy u nas taka tradycja by się sprawdziła?

Dzień 5 – Jakie domki z piernika mają amerykańscy prezydenci?

Jaki domek z piernika będzie miał w tym roku Joe Biden? Skąd wzięła się tradycja tworzenia domków z piernika? Czy Baba Jaga rzeczywiście mieszkała w piernikowej chatce?

Dzień 6 – Kto wymyślił wizerunek św. Mikołaja?

Kto jako pierwszy narysował takiego św. Mikołaja, jakiego znamy dzisiaj? Dlaczego Mikołaj nosi czerwony strój? I co ma do tego Coca-Cola?

Dzień 7 – Jak powstały laski cukrowe?

Kto wymyślił cukrowe laski? Dlaczego są dwukolorowe? I ile produkuje się ich co roku w Stanach Zjednoczonych?

Dzień 8 – Dlaczego chodzimy na świąteczne jarmarki?

Skąd się wzięła tradycja organizowania jarmarków świątecznych? Gdzie odbyły się te pierwsze? Czy dzisiaj warto na nie chodzić?

Dzień 9 – Jaki barszcz jedli nasi przodkowie?

Co to jest barszcz z rurą? Czy barszcz zawsze był robiony z kiszonych buraków? Na jakie dolegliwości polecali barszcz dawni lekarze?

Dzień 10 – Czy 5000 ozdób na choince wystarczy?

Dzięki komu wieszamy lampki na choince? Gdzie po raz pierwszy udekorowano świąteczne drzewko? Ile ozdób to za dużo ozdób? I jak wygląda moja choinka?

Dzień 11 – Czemu pomarańcze kojarzą się ze świętami?

Kto przywiózł cytrudy do Europy? Czy w PRL-u jadło się pomarańcze na święta? I dlaczego Amerykanie wkładali je do świątecznych skarpet?

Dzień 12 – Skąd się wziął piernikowy ludzik?

Kiedy pierwszy raz upieczono pierniki w kształcie ludzików? Czy polskie pierniki zawsze były słodkie? Jakie są najlepsze pierniki w Polsce?

Dzień 13 – Co to są bułeczki św. Łucji?

Kim była św. Łucja? Jaka makabryczna historia wiąże się z bułeczkami pieczonymi na jej cześć? CO ma do tego św. Agata i jej biust?

Dzień 14 – Jak się robi świąteczny pudding?

Jak wyglądały pierwsze świąteczne puddingi? Czy to prawda, że zawierały głównie mięso? Co Elżbieta II ma wspólnego z puddingiem?

Dzień 15 – Po co nam pusty talerz na wigilijnym stole?

Dlaczego stawiamy dodatkowe nakrycie na świątecznym stole? Dla kogo było ono przeznaczone w czasach pogańskich? Czy Polacy naprawdę są gościnni?

Dzień 16 – Kim jest świąteczny skrzat – nisse?

Kim jest nisse? I co powinno mu się dać do jedzenia w Boże Narodzenie? Co się stanie, kiedy wyprowadzi się z domu?

Dzień 17 – Skąd makowiec na świątecznym stole?

Kto piekł największe strucle w historii? Co symbolizuje mak? Jakie makowce piecze się w Polsce i do czego jeszcze można użyć maku?

Dzień 18 – Jak dziadek do orzechów został symbolem świąt?

Skąd pochodzą dziadki do orzechów? Czy zawsze wyglądały jak żołnierze albo królowie? Jaką rolę w ich upowszechnieniu odegrali Amerykanie? 

Dzień 19 – Czemu dzielimy się opłatkiem?

Jak wyglądały dawne opłatki? Co oznacza dzielenie się opłatkiem? Jakie ozdoby wykonywano z opłatków? 

Dzień 20 – Co to jest bûche de Noël?

Jak wygląda prawdziwe bûche de Noël? Co ma kawałek drewna do świątecznego ciasta? Czy współczesne bûche de Noël przypominają te tradycyjne?

Dzień 21 – Dlaczego dajemy sobie prezenty na święta?

Skąd się wzięła tradycja wymieniania się prezentami w święta? Co dawniej dostawano pod choinkę? Czy prezenty w formie jedzenia się sprawdzają?

Dzień 22 – Dlaczego jemy karpia na wigilię?

Czy karp rzeczywiście trafił na nasze stoły dzięki epoce PRL-u? Co jedliśmy wcześniej? Dlaczego karpie pływały w wannach?

Dzień 23 – Co to jest panettone?

Skąd pochodzi panettone? Ile zjadają go Włosi, a ile Peruwiańczycy? Czy ma szansę zawojować także nasze świąteczne stoły?

Dzień 24 – Co jedzą w „Opowieści wigilijnej”, czyli jak Dickens wymyślił święta

Płonący pudding, pachnąca gęś i szklaneczka cytrusowego ponczu – tak wygląda idealny świąteczny stół w „Opowieści wigilijnej”. Czy jednak stwierdzenie, że Charles Dickens stworzył współczesne świętowanie jest uprawnione? 

Może Cię też zainteresować