Podcastowy Kalendarz Adwentowy 2023
W tym roku wymyśliłam coś nietypowego – spędźcie ze mną grudzień słuchając codziennie opowieści o świątecznym jedzeniu. Będziemy odliczać podcastami aż do 24 grudnia, to jest Podcastowy Kalendarz Adwentowy.
W tym roku wymyśliłam coś nietypowego – spędźcie ze mną grudzień słuchając codziennie opowieści o świątecznym jedzeniu. Będziemy odliczać podcastami aż do 24 grudnia, to jest Podcastowy Kalendarz Adwentowy.
Uwielbiam grudzień, to zdecydowanie mój ulubiony miesiąc w roku. Tracę rozum na widok świątecznych dekoracji, kolekcjonuję odwiedzone jarmarki świąteczne, a moje mieszkanie pachnie piernikiem. Postanowiłam się moją radością z tego okresu podzielić z Wami i stworzyć Podcastowy Kalendarz Adwentowy 2023.
O co chodzi? Codziennie, od 1 do 24 grudnia będzie ukazywał się nowy odcinek podcastu. Będą to opowieści o świątecznym jedzeniu i zwyczajach z nim związanych. A czasami po prostu coś, co gdzieś usłyszałam, zobaczyłam przeczytałam i o czym chcę Wam opowiedzieć.
Każdy odcinek będzie trwał maksymalnie 10 minut – oprócz dwóch. Po pierwsze, Prezentownika otwierającego kalendarz 1 grudnia, po drugie specjalnego odcinak świątecznego, który planuję opublikować w Wigilię.
Odcinki pojawiają się codziennie o 20. To oznacza, że możecie słuchać ich wieczorem, ale i rano, dokładnie tak, jak lubicie najbardziej. Mam nadzieję, że mój podcast będzie towarzyszył Wam przez cały grudzień! Poniżej znajdziecie codziennie aktualizowany spis wszystkich odcinków z kalendarza. Przed Wami Podcastowy Kalendarz Adwentowy!
Czas wybrać prezenty bożonarodzeniowe! W tym roku pobiłam swój własny rekord – jest tu aż 70 propozycji na podarki mniej lub bardziej związane z jedzeniem. Do tego niektóre marki przygotowały kody zniżkowe specjalnie dla Was. Wszystkie informacje znajdziecie w podcaście oraz w poniższym wpisie na blogu.
Jak powstały kalendarze adwentowe? I kiedy zaczęto produkować pierwsze tego typu kalendarze z czekoladkami? Czy kalendarze napędzają konsumpcjonizm?
Dlaczego niektórzy wieszają szklanego ogórka na choince? Czy to niemiecka tradycja? Jaka nagroda czeka na tego, kto jako pierwszy wypatrzy zieloną ozdobę?
Dlaczego kurczaki KFC są tak popularne w Japonii w okresie świątecznym? Co zawiera świąteczny kubełek? I czy u nas taka tradycja by się sprawdziła?
Jaki domek z piernika będzie miał w tym roku Joe Biden? Skąd wzięła się tradycja tworzenia domków z piernika? Czy Baba Jaga rzeczywiście mieszkała w piernikowej chatce?
Kto jako pierwszy narysował takiego św. Mikołaja, jakiego znamy dzisiaj? Dlaczego Mikołaj nosi czerwony strój? I co ma do tego Coca-Cola?
Kto wymyślił cukrowe laski? Dlaczego są dwukolorowe? I ile produkuje się ich co roku w Stanach Zjednoczonych?
Skąd się wzięła tradycja organizowania jarmarków świątecznych? Gdzie odbyły się te pierwsze? Czy dzisiaj warto na nie chodzić?
Co to jest barszcz z rurą? Czy barszcz zawsze był robiony z kiszonych buraków? Na jakie dolegliwości polecali barszcz dawni lekarze?
Dzięki komu wieszamy lampki na choince? Gdzie po raz pierwszy udekorowano świąteczne drzewko? Ile ozdób to za dużo ozdób? I jak wygląda moja choinka?
Kto przywiózł cytrudy do Europy? Czy w PRL-u jadło się pomarańcze na święta? I dlaczego Amerykanie wkładali je do świątecznych skarpet?
Kiedy pierwszy raz upieczono pierniki w kształcie ludzików? Czy polskie pierniki zawsze były słodkie? Jakie są najlepsze pierniki w Polsce?
Kim była św. Łucja? Jaka makabryczna historia wiąże się z bułeczkami pieczonymi na jej cześć? CO ma do tego św. Agata i jej biust?
Jak wyglądały pierwsze świąteczne puddingi? Czy to prawda, że zawierały głównie mięso? Co Elżbieta II ma wspólnego z puddingiem?
Dlaczego stawiamy dodatkowe nakrycie na świątecznym stole? Dla kogo było ono przeznaczone w czasach pogańskich? Czy Polacy naprawdę są gościnni?
Kim jest nisse? I co powinno mu się dać do jedzenia w Boże Narodzenie? Co się stanie, kiedy wyprowadzi się z domu?
Kto piekł największe strucle w historii? Co symbolizuje mak? Jakie makowce piecze się w Polsce i do czego jeszcze można użyć maku?
Skąd pochodzą dziadki do orzechów? Czy zawsze wyglądały jak żołnierze albo królowie? Jaką rolę w ich upowszechnieniu odegrali Amerykanie?
Jak wyglądały dawne opłatki? Co oznacza dzielenie się opłatkiem? Jakie ozdoby wykonywano z opłatków?
Jak wygląda prawdziwe bûche de Noël? Co ma kawałek drewna do świątecznego ciasta? Czy współczesne bûche de Noël przypominają te tradycyjne?
Skąd się wzięła tradycja wymieniania się prezentami w święta? Co dawniej dostawano pod choinkę? Czy prezenty w formie jedzenia się sprawdzają?
Czy karp rzeczywiście trafił na nasze stoły dzięki epoce PRL-u? Co jedliśmy wcześniej? Dlaczego karpie pływały w wannach?
Skąd pochodzi panettone? Ile zjadają go Włosi, a ile Peruwiańczycy? Czy ma szansę zawojować także nasze świąteczne stoły?
Płonący pudding, pachnąca gęś i szklaneczka cytrusowego ponczu – tak wygląda idealny świąteczny stół w „Opowieści wigilijnej”. Czy jednak stwierdzenie, że Charles Dickens stworzył współczesne świętowanie jest uprawnione?