KOCHAM CIASTECZKA, ale dbam też o Twoje bezpieczeństwo. Więcej o ochronie danych przeczytasz TUTAJ. Klikając Akceptuj, wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek w celu usprawnienia korzystania z witryny.

MUST HAVE 2022: co słychać w polskim designie?

MUST HAVE 2022: co słychać w polskim designie?

Czy są takie rzeczy w polskim designie, które koniecznie trzeba mieć? Jury Łódź Design Festival po raz kolejny przyznało nagrody w kategorii MUST HAVE. Ta nagroda ma szczególne znaczenie – wyłania projekty rzeczy, które mogą towarzyszyć nam na co dzień.

Ale cacko!

To już 12 edycja konkursu na najlepiej zaprojektowane przedmioty użytkowe. Na liście jak co roku mamy prawdziwy przegląd przez różne dziedziny projektowania. Od ceramiki, przez meble, po książki. Jeśli chcecie wiedzieć, co w polskim designie piszczy, to Łódź Design Festival powinniście na stałe wpisać do swojego kalendarza.

MUST HAVE 2022 – musimy?

Kategoria MUST HAVE ma dość niefortunną nazwę. Kojarzy mi się ona ze sztucznym kreowaniem potrzeb i prowadzącym do nadmiaru rzeczy konsumpcjonizmem. Ale! Możemy też spojrzeć na nią inaczej. Oto bowiem na listę wyróżnionych trafiają przedmioty, które są doskonale zaprojektowane. Nie chodzi tylko o to, że są piękne i wywołują uśmiech pożądania na naszych twarzach. Bardziej o to, że zostały zaprojektowane z myślą o użytkowniku, jego potrzebach i upodobaniach. 

W każdym z nagrodzonym projektów widać nowoczesne podejście do projektowania – większość z nich to projekty minimalistyczne, oparte na ciekawej, ale funkcjonalnej formie i naturalnych kolorach. MUST HAVE oznacza najlepsze w swojej dziedzinie. Jeśli na przykład chcecie mieć fajną, użytkową maselniczkę, ale przy tym pomysłowo (i zmysłowo) zaprojektowaną, to ta od pracowni Zaczyn, która znalazła się na liście wyróżnionych, będzie z dużym prawdopodobieństwem jedną z najlepszych w swojej kategorii. 

Przyjemna codzienność

Od dawna uważam i staram się Was też do tego przekonywać (chociaż wiem, że niektórych nie muszę!), że przedmioty codziennego użytku są ważne. Dobrze zaprojektowane i piękne przedmioty sprawiają, że życie zwyczajnie jest lepsze. Bo wiecie, nasza codzienność nie składa się z samych uczt i wielkich celebracji. Używanie na co dzień wyjątkowych naczyń czy po prostu innych przedmiotów może nie zmieni naszego życia o 180 stopni, ale z pewnością sprawi, że będzie ono przyjemniejsze. I po to jest nam dobry design.

Z listy MUST HAVE 2022 wybrałam 5 moich ulubieńców – przedmioty, które zachwycają mnie wyglądem, materiałem, funkcjonalnością. To nie jest tak, że musicie je mieć. Warto jednak wiedzieć, że takie projekty na światowym poziomie w Polsce powstają. I dlaczego zostały zaprojektowane tak, a nie inaczej. To pozwoli nam bardziej świadomie wybierać rzeczy, które zagoszczą na naszych półkach, stołach czy… ścianach. Ach, i jeszcze jedno. Ja listę MUST HAVE traktuję trochę jak wizytę w muzeum. Wiadomo, że nie przychodzę do muzeum z myślą, że chciałabym mieć co drugi obiekt. Przychodzę za to, żeby się zachwycić i podumać nad dziełem danego twórcy. 

Talerze dekoracyjne ENDE x Waliszewska

Co ja jeszcze mogę powiedzieć o tych talerzach? Polecałam je w gwiazdkowym prezentowniku, polecałam na Instagramie. ENDE to kultowa już marka porcelany, która zasłynęła filiżankami w kształcie główek lalek. Od jakiegoś czasu ENDE podejmuje jednak współpracę z artystami, których prace są nanoszone na kolekcjonerskie półmiski. Tak powstała kolekcja z Beatą Rojek czy ostatnio kolekcja z pracami polskich ilustratorów poświęconymi wojnie w Ukrainie. Kolekcja we współpracy z artystką Aleksandrą Waliszewską świetnie wpisuje się w trend wieszania dekoracyjnych talerzy na ścianie. Nowoczesne, często paradoksalne i niepokojące ilustracje nadają talerzom zupełnie inny, niecodzienny charakter. 

Więcej informacji znajdziesz tutaj. 

Kolekcja biżuterii Polish food od Hetman Jewelry

Kolczyki-pierogi, obwarzanek jako zwieszka czy pierścionek z uszkiem do barszczu – to tylko niektóre propozycje marki Hetman Jewelry. Kreatywność została doceniona. Kolekcja Polish food to klasyki kuchni polskiej. Biżuteria wykonywana jest ze srebra, może być pozłacana, a nawet wykonana z czystego złota. Nie można tym cacuszkom odmówić tego, że przyciągają uwagę. Na stronie Hetman Jewelry zwróćcie uwagę, jak ta biżuteria jest prezentowana – zwykle ułożona na retro naczyniach, co tylko dodaje jej uroku. To ciekawy pomysł na promowanie polskich smakołyków.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Kolekcja Kobaltowa 2 Pol / Sztyma / Wolna dla Bolesławca

Pol, Sztyma i Wolna to trio projektantek, które reinterpretuje tradycję na nowo. Tak jak Zaczyn odczarowuje maselniczkę, tak one pokazują w zupełnie innym świetle ceramikę z Bolesławca. Naczynia bolesławieckie są zdobione charakterystycznym kobaltowym barwnikiem, a do ich dekorowania używa się stempli. Naczynia Pol, Sztymy i Wolny też są utrzymane w niebieskościach i zostały wykonane przy użyciu specjalnie zaprojektowanych stempli. Na talerzach każda z artystek zaprezentowała własne wzory – mamy tu więc paradę kwiatów, zajęcy czy pływaczek.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Maselniczka Crema od Zaczyn Studio

Wydawało by się, że ten projekt nie jest niczym wyjątkowym, ot, pojemnik na masło. Nie do końca. Przede wszystkim, to ciekawy powrót do formy nieco już zapomnianej, kojarzącej się z babciną kuchnią. Większość z nas nie korzysta z maselniczek, chyba że przy okazji odświętnych śniadań czy kolacji. A tutaj proszę, mamy przedmiot, który z powodzeniem możemy włączyć do naszych codziennych rytuałów. Maselniczka to projekt Grynasz Studio we współpracy z Moniką Walecką z piekarni Cała w Mące. Naczynie wyproduktowały Zakłady Porcelany Stołowej „Karolina” dla marki ZACZYN. Forma porcelanowej maselniczki ma nawiązywać do śladów ząbkowanego noża na powierzchni masła. Ta kremowość sprawia, że maselniczkę aż chce się dotykać. 

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Zestaw obiektów na stół SILESIA od Boomplastic

Projektanci od dawna tworzą przedmioty nie tylko piękne i funkcjonalne, ale też opowiadające jakąś historię. W przypadku tego projektu to historia o zanieczyszczeniach i niszczeniu przyrody (nazwa Silesia nie pojawia się przypadkiem). Zaprojektowane przez EKIERKI Design i wyprodukowane przez Boomplastic obiekty przyciągają wzrok kolorami i wzorami. Powstały z materiałów z recyklingu – sieci rybackich, butelek, plastikowych opakowań. Twórcy projektu chcą pokazać, że zamiast wyrzucać i marnować materiały, możemy przerobić je na w pełni funkcjonalne przedmioty, np. serwetnik czy świecznik. Rzeźbiarskie, proste formy dają nadzieję na świat, w którym plastik nie będzie odpadem, a my będziemy potrafili wykorzystywać go na różne sposoby, lepsze dla środowiska niż do tej pory. 

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Pełną listę wyróżnionych nagrodą MUST HAVE 2022 znajdziecie tutaj.

Wystawę prezentującą wszystkie nagrodzone MUST HAVE 2022 rzeczy, będzie można oglądać podczas 16. Łódź Design Festival, który odbędzie się w dniach 12-22.05.2022 r., w rotundzie łódzkiej Manufaktury.

Zdjęcia: materiały prasowe marek, poza zdjęciem głównym.

Może Cię też zainteresować