KOCHAM CIASTECZKA, ale dbam też o Twoje bezpieczeństwo. Więcej o ochronie danych przeczytasz TUTAJ. Klikając Akceptuj, wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek w celu usprawnienia korzystania z witryny.

Delizioso! Najlepsze książki o włoskiej kuchni

Delizioso! Najlepsze książki o włoskiej kuchni

Dają inspiracje nie tylko do zajrzenia do kuchni, ale przede wszystkim do podróży do słonecznej Italii. Pokazują, że ten kraj to nie tylko pizza i makaron, ale mnóstwo fantastycznych produktów i dań, a to wszystko w sosie z nietuzinkowych historii. Oto najlepsze książki o włoskiej kuchni!

Książki

Lubię je przeglądać – napawać się zdjęciami skąpanych w słońcu potraw, widokami ulic i zatłoczonych targów. Mam słabość do Włoch, może dlatego, że tak bardzo kocham makaron. A może dlatego, że tam po prostu wszystko smakuje jakby lepiej. Pomidory są bardziej pomidorowe, burrata bardziej kremowa, a chrupkim cannoli po prostu nie można się oprzeć.

Książki o włoskiej kuchni – nie tylko kucharskie!

Plusem tego, że Polacy lubią kuchnię włoską, jest wydawanie w naszym kraju sporej liczby książek poświęconych Italii. W księgarniach pojawiają się więc przede wszystkim książki kucharskie, z milionem przepisów na włoskie specjały. W moim zestawieniu skupiam się jednak raczej na książkach o jedzeniu, niekoniecznie tych z przepisami.

Książki kulinarne są według mnie dużo ciekawsze – zrobiłam wyjątek tylko dla dwóch pozycji. O ile przepisy mogę bez problemu znaleźć w internecie, o tyle dobrą opowieść wolę mieć w papierze, na półce. Polecam Wam więc dzisiaj najlepsze książki o włoskiej kuchni, które na owej półce stoją. Każdą warto mieć, każda pokazuje Włochy z nieco innej perspektywy.

F.-R. Gaudry „Italia na talerzu”

Jeśli śledzicie mnie na Instagramie, to wiecie, że jestem psychofanką twórczości Gaudry’ego. Facet wydaje wielkie encyklopedie dotyczące kuchni, absolutnie godne podziwu i uwielbienia. „Italia na talerzu” waży ponad 5kg i jest ogromna. Nie bez powodu wydawnictwo sugeruje, że będziecie potrzebować na nią osobnej półki. Jeśli jednak macie kupić tylko jedną publikację o włoskiej kuchni, niech to będzie ta książka. Przepięknie wydana, oferuje wgląd w kuchnie włoskich regionów, historie produktów i kultowych restauracji, opowieści o znanych kucharzach, jedzeniu w filmach czy na obrazach. To dzieło kompletne, prawdziwa encyklopedia kuchni włoskiej, ale napisana bardzo przystępnie, nie po „encyklopedycznemu”.

B. Kieżun „Italia do zjedzenia”

Bartka Kieżuna chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Krakowski Makaroniarz, bo takim pseudonimem lubi się przedstawiać, ma już na swoim koncie całą serię książek z cyklu „do zjedzenia”. Włochy były jednak jego pierwszą i największą miłością. W tej książce Kieżun nie tylko zabiera nas w podróż po kolejnych włoskich miastach, ale opowiada także historie cesarzy, pochyla się nad perełkami architektury i zachwyca freskami, obrazami czy rzeźbami. Jedzenie stoi tu w jednym rzędzie ze sztuką i jest tak samo ważne w poznawaniu innej kultury.

E. Kostioukovitch „Sekrety włoskiej kuchni”

Jedna z najważniejszych książek o kuchni włoskiej. Elena Kostioukovitch, wybitna włoska tłumaczka i autorka esejów, pokazuje nam Włochy z perspektywy poszczególnych regionów. Każdy region został tu szczegółowo opisany – dowiecie się m.in. o potrawach i winach, których trzeba w danym miejscu spróbować. Dodatkowo, rozdziały przeplatane są esejami poświęconymi różnym zjawiskom i daniom kuchni włoskiej. To prawdziwa skarbnica wiedzy. „Sekrety włoskiej kuchni” są też świetne, jeśli planujecie podróż po Włoszech i zastanawiacie się, gdzie będzie najsmaczniej.

L. Cesari „Historia makaronu w dziesięciu daniach”

Tę książkę powinni przeczytać wszyscy kulinarni puryści. Luca Cesari bierze na tapet 10 najpopularniejszych dań z makaronu, m.in. spaghetti bolognese czy fettuccine alfredo i sprawdza, jak robiono je kiedyś. Jak wyglądały pierwsze przepisy na carbonarę i czy na pewno nie dodawano do niej śmietany? Autor jest niezwykłym erudytą i prowadzi nas przez meandry historii z prawdziwym wyczuciem. To lektura, od której nie można się oderwać.

A. Rokicka „Italia dla zielonych”

Ta książka jest o tyle ciekawa, że pokazuje kuchnię włoską z roślinnej strony. W „Italii dla zielonych” znajdziecie mnóstwo inspiracji do roślinnego gotowania. Każdy, kto obserwuje Wegan Nerd, wie że spodziewać możemy się samych kreatywnych pyszności. Mojemu sercu szczególnie bliskie są przepisy na makaron. Rokicka pokazuje różne, często mniej znane w Polsce, rodzaje makaronu i podpowiada, z jakimi sosami je zestawiać. Pyszne!

M. Minta, F. Borawska-Bromska „Tutto Bene” i „Ciao!”

Polska szefowa kuchni z włoskimi korzeniami i dziennikarka kulinarna łączą siły, by wspólnie opowiadać o włoskim jedzeniu. „Tutto Bene” to książka o nowoczesnej kuchni włoskiej w wydaniu Flavii, która odtwarza smaki dzieciństwa, ale zawsze nieco je przeinterpretowuje. Z kolei „Ciao!” to przewodnik po ulubionych miastach obu autorek – do tego przepisy i mini wywiady z lokalnymi szefowymi kuchni. Smaczna jest to podróż!

Może Cię też zainteresować