Temat miesiąca: Razem
Dużo mówi się na temat tego, że stół łączy. Wspólne jedzenie tworzy więzi, buduje relacje. Czy w dzisiejszych czasach indywidualizmu i samotności, nadal spełnia taką rolę?
Dużo mówi się na temat tego, że stół łączy. Wspólne jedzenie tworzy więzi, buduje relacje. Czy w dzisiejszych czasach indywidualizmu i samotności, nadal spełnia taką rolę?
Wojna w Ukrainie sprawiła, że wszyscy inaczej spojrzeliśmy na otaczającą nas rzeczywistość. Wiele rzeczy, w tym rozmowa o jedzeniu, wydaje się w obliczu ostatnich wydarzeń czymś tak błahym, że niegodnym wspominania.
Tymczasem jednak jedzenie ma ogromną moc. Widzimy to zarówno patrząc na wolontariuszy serwujących Ukraińcom zupę na granicy, ale i podczas spotkań z bliskimi. Potrawa przygotowana z myślą o drugim człowieku potrafi wyrazić bardzo wiele. Daleka jestem jednak od bezrefleksyjnego gloryfikowania polskiej gościnności. Często bowiem bywa ona wybiórcza i wcale nie tak bezinteresowna jak mogłoby się wydawać.
Dlatego właśnie postanowiłam przyjrzeć się różnym obrazom wspólnoty budowanej wokół stołu w cyklu „Razem”. Wspólnie spróbujemy przyjrzeć się i poznać inne kultury kulinarne, sprawdzimy też, co buduje naszą, polską kulinarną przeszłość, która mocno rzutuje na teraźniejszość.
Ten cykl tematyczny pierwotnie miał nosić nazwę „Goście”. Ale ta kategoria jest zbyt wąska. W podcastach i tekstach w ramach cyklu zastanowimy się jednak, kim jest współczesny gość i jak wiele ma z antropologicznej figury Innego. Wspólnota zawsze powstaje jako opozycja do tych, którzy są poza nią.
Ale nie tylko o poważnych tematach będziemy rozmawiać w kwietniu. Będzie też trochę o wiosennych spotkaniach i radości ze wspólnie spędzonego czasu. Po drodze mamy też święta wielkanocne – śledźcie mnie na Instagramie, bo tam będzie kilka wielkanocnych, przepisowych inspiracji!
W tym miesiącu przeczytacie i posłuchacie m.in. o:
Podcast Kraina miodu i kiszonych arbuzów: Ihor Lylo o kuchni ukraińskiej
Artykuł o gotowych bazach do koktajli Kostki lodu stukają o szkło, światło rzuca kolorowe cienie. Stół mieni się czerwieniami, pomarańczami, zielonością. Różnokolorowe koktajle zapraszają do niezwykłych...Czar koktajlu: POSHE
Recenzja książki o kuchni PRL-u Co my właściwie wiemy o PRL-u? Została nam po nim garść stereotypów, wyświechtanych frazesów i kilka gotowych obrazków, jak sklepy...Historia pisana erzacem: „Ślepa kuchnia”
Podcast z autorką „Ślepej Kuchni” PRL zawsze wydawał mi się bardzo dziwnym okresem. Znałam go z opowieści dziadków, ale miałam wrażenie, że oni sami nie...Puste półki i puste słowa: Monika Milewska o kuchni PRL-u
Artykuł o wystawie o żydowskiej kulturze kulinarnej Ciężkie ceramiczne chałki tworzą imponujący stos. To one witają nas na wystawie „Od kuchni”, na nie pada wzrok tuż po...Między bajglem i chałką: wystawa „Od kuchni” w Muzeum Polin
Podcast z kuratorką wystawy o żydowskiej kulturze kulinarnej Co jedzą Żydzi? Pierwszymi skojarzeniami są zwykle bajgiel i chałka. Ale kuchnia żydowska to o wiele więcej. Z Magdaleną Maślak,...Chałka z faszerowaną rybą: Magdalena Maślak o kuchni żydowskiej