KOCHAM CIASTECZKA, ale dbam też o Twoje bezpieczeństwo. Więcej o ochronie danych przeczytasz TUTAJ. Klikając Akceptuj, wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek w celu usprawnienia korzystania z witryny.

Temat miesiąca: Razem

Temat miesiąca: Razem

Dużo mówi się na temat tego, że stół łączy. Wspólne jedzenie tworzy więzi, buduje relacje. Czy w dzisiejszych czasach indywidualizmu i samotności, nadal spełnia taką rolę?

Fenomeny Kulinarne

Wojna w Ukrainie sprawiła, że wszyscy inaczej spojrzeliśmy na otaczającą nas rzeczywistość. Wiele rzeczy, w tym rozmowa o jedzeniu, wydaje się w obliczu ostatnich wydarzeń czymś tak błahym, że niegodnym wspominania. 

Razem i osobno

Tymczasem jednak jedzenie ma ogromną moc. Widzimy to zarówno patrząc na wolontariuszy serwujących Ukraińcom zupę na granicy, ale i podczas spotkań z bliskimi. Potrawa przygotowana z myślą o drugim człowieku potrafi wyrazić bardzo wiele. Daleka jestem jednak od bezrefleksyjnego gloryfikowania polskiej gościnności. Często bowiem bywa ona wybiórcza i wcale nie tak bezinteresowna jak mogłoby się wydawać. 

Dlatego właśnie postanowiłam przyjrzeć się różnym obrazom wspólnoty budowanej wokół stołu w cyklu „Razem”. Wspólnie spróbujemy przyjrzeć się i poznać inne kultury kulinarne, sprawdzimy też, co buduje naszą, polską kulinarną przeszłość, która mocno rzutuje na teraźniejszość. 

Gość i Inny

Ten cykl tematyczny pierwotnie miał nosić nazwę „Goście”. Ale ta kategoria jest zbyt wąska. W podcastach i tekstach w ramach cyklu zastanowimy się jednak, kim jest współczesny gość i jak wiele ma z antropologicznej figury Innego. Wspólnota zawsze powstaje jako opozycja do tych, którzy są poza nią. 

Ale nie tylko o poważnych tematach będziemy rozmawiać w kwietniu. Będzie też trochę o wiosennych spotkaniach i radości ze wspólnie spędzonego czasu. Po drodze mamy też święta wielkanocne – śledźcie mnie na Instagramie, bo tam będzie kilka wielkanocnych, przepisowych inspiracji! 

Razem – temat miesiąca

W tym miesiącu przeczytacie i posłuchacie m.in. o:

  • kuchni ukraińskiej – oddaję głos ekspertowi, który opowie nam, czy kuchnia ukraińska i polska rzeczywiście mają tyle wspólnego, ile nam się wydaje.
  • gościnności – o gościach i nie-gościach, o staropolskiej gościnności i tym, co z niej zostało.
  • jedzeniu i ideologii w PRL-u – która w dużej mierze przyczyniła się do tego, jak nasza gastronomia wygląda dzisiaj i wpłynęła na naszą kulinarną tożsamość. 
  • ceramice, która łączy – przez swoją uniwersalność i ponadczasowość.
  • sztuce – pozwalającej zrozumieć i poznać inną kulturę.

Artykuł powstał w ramach cyklu tematycznego Razem. Pozostałe materiały w cyklu:

Artykuł

Podcast Kraina miodu i kiszonych arbuzów: Ihor Lylo o kuchni ukraińskiej

Artykuł o gotowych bazach do koktajli

Recenzja książki o kuchni PRL-u 

Podcast z autorką „Ślepej Kuchni”

Artykuł o wystawie o żydowskiej kulturze kulinarnej

Podcast z kuratorką wystawy o żydowskiej kulturze kulinarnej

Podcast

Może Cię też zainteresować